Vánoce jsou ty nejkrásnější svátky v roce. To ostatně potvrdí nejen každý Čech, ale také každý obyvatel jiné zahraniční země. V současné době se vánoční svátky prožívají všude stejně, všude se věří, že se jedná o magickou, kouzelnou část roku. Dokonce se v každé zemi setkáte s celou řadou zajímavých tradic a zvyků. U nás rozkrojujeme jablíčka či lijeme olovo, v zahraničí jsou zvyky a tradice během vánočních svátků trochu podivnější. Vyjmenujme si ty nejpodivnější tradice ze světa, nad nimiž lze jen kroutit hlavou.
I když budou mnohé zvyky nepochopitelné, respektujte je a uvědomte si, že pro ostatní mohou být stejně nepochopitelné zvyky naše. Lití olova může být pro zahraniční turisty nebezpečný zvyk, házení střevíce může přijít někomu jako velká hloupost.
Prozraďme si nyní nejpodivnější zvyky a tradice ze světa, které přijdou jako hloupost nám.
Nejpodivnější vánoční zvyky a tradice ze světa
1) Večeří se na zemi. V Bulharsku se opravdu podává slavnostní večeře na zemi, na které je jen položen ubrus. Sedí se na slámě. Takto se vzpomíná na chlév, v němž se narodil sám Ježíšek.
2) Pavouci na stromcích. Na Ukrajině se vánoční stromky nedekorují baňkami, ale pavouky a pavučinami. Věří se zde, že pokud se najde ráno na Štědrý den pavučina na stromečku, značí to velké štěstí.
3) Pečínka z páva. Jedli jste někdy páva? V Argentině je to běžné. Nejčastějším štědrovečerním pokrmem je totiž právě zmiňovaná pečínka z páva.
4) Vánoční loterie. Dalo by se to považovat za jakýsi zvyk či tradici. Ve Španělsku se na Štědrý den losuje velká vánoční loterie. Jedná se o vůbec nejstarší loterii, která každým rokem na Štědrý den obdaruje miliardami několik výherců.
5) Ostenec bělosvkrnný. To je rybka, kterou si na Vánoce musí pořídit každý obyvatel Havaje.
6) Rozbitý porcelán. I když ne přímo na Štědrý den, ale až během silvestrovské noci se v Dánsku rozbíjí porcelán před dveřmi přátel. Čím větší hromada rozbitého porcelánu se před dveřmi najde, tím větší štěstí bude daná rodina v příštím roce mít.
7) Jízda na bruslích. Pokud bychom se přesunuli do Venezuely, zde se setkáme se zajímavým zvykem, a sice s jízdou na bruslích až do kostela. Tak se lidé dostávají do kostela od 16.prosince až do Štědrého dne.