Nemoci čtyřnohých mazlíčků, které mohou být nebezpečné i pro nás

O Češích se často říká, že jsou národem pejskařů. Potvrzují to i mnohé statistiky, které udávají, že přibližně ve čtyřech a půl milionech českých domácností žije přes dva miliony těchto čtyřnohých mazlíčků. V přepočtu na jednoho obyvatele je to suverénně nejvíce v celé Evropě. Ke správné péči o psa patří kromě pozornosti a zdravé stravy také očkování. Pravidelným očkování proti nejrůznějším nemocem totiž chráníte nejen svého psa, ale také sebe a své okolí. Poměrně velké množství „psích“ nemocí je totiž snadno přenosných i na člověka.

Leptospiróza

Jedním z nebezpečných onemocnění, které se může ze psa na člověka snadno přenést, je leptospiróza. Jedná se o bakteriální onemocnění, které postihuje vnitřní orgány psa, především játra, ledviny a střeva. Psi se nejčastěji touto nemocí nakazí, když se napijí vody z infikované kaluže nebo pokud zabijí nakaženého hlodavce. Na člověka se leptospiróza může přenést pouhým poškrábáním od nakaženého zvířete, inkubační doba je přibližně jeden až dva týdny. První fáze nemoci se projevuje vysokou horečkou, silnými bolestmi hlavy, svalů a břicha. Po třech až pěti dnech příznaky obvykle vymizí. Po několika dnech se ale může u některých lidí objevit druhá fáze nemoci, která se projevuje stejnými příznaky a navíc také bolestí na hrudi, poruchou funkce ledvin, silným zvracením a změnou psychického stavu. Leptospiróza může být i smrtelná.

Vzteklina

Vzteklina je virové onemocnění centrálního nervového systému, proti kterému by se psi měli nechat očkovat každý rok. Nejčastěji se tato nemoc na člověka přenese, když nás nakažený pes kousne, protože vzteklina se vylučuje slinami. Inkubační doba vztekliny je většinou od jednoho do tří měsíců a mezi prvotní příznaky patří bolesti, neobvyklé brnění a pálení v místě kousnutí. Je důležité si uvědomit, že vzteklina není jen nemocí psů, ale většiny ostatních teplokrevných živočichů. Stejné nebezpečí nám tedy hrozí i v případě kousnutí nakaženou kočkou, koněm či hlodavcem.

Toxokaróza

Další nemocí ohrožující především malé děti je larvální toxokaróza. Ta je způsobována psí škrkavkou, kdy vajíčka tohoto parazita jsou vylučována výkaly nakažených zvířat, a děti se tak mohou nakazit především při nedostatečném mytí rukou po styku se zvířaty. Larvy toxokarózy se zachytí ve střevech a dále migrují do jater, plic či oka.

Autor příspěvku: David