Esenciální oleje jsou obecně považovány za skvělé zdroje síly z přírody. Na slunci se ale některé z nich mohou proměnit ve zdroj nepříjemností. V 70. letech byla ve spojitosti s opalovacími krémy a esenciálními oleji objevena fototoxicita. Může nám způsobit spáleniny, kopřivku, vyrážku a v horším případě i silnou alergickou reakci.
Pozor na podráždění
Některé esenciální oleje totiž dokáží pokožku natolik podráždit, že je poté mimořádně citlivá na slunce. Tyto oleje se nesmí aplikovat 12 hodin před tím, než kůži vystavíte slunečnímu záření. Dejte si zejména mimořádný pozor, aby tyto oleje nebyly obsaženy ve vašem opalovacím krému. Jde zejména o bergamot, citron, grapefruit, limetku, litseu, mandarinku a pomeranč.
Na podrážděnou nebo extrémně citlivou pleť by také neměly přijít tyto oleje: bazalka, benzoe, citronela, hřebíček, kasie, lemongras, libavka, litsea, mateřídouška, meduňka, oregano, saturejka, skořice, tymián b.s. thymol, vavřín, vetiver a ylang-ylang. U citrusových olejů je situace trochu komplikovanější. Éterické oleje lisované jsou fototoxické, ale pokud jsou vyráběné destilací, riziko nehrozí. Jenže ve většině případů je výsledný produkt vytvořen smícháním několika olejů mezi sebou, takže pokud nemáte stoprocentní jistotu, je lepší považovat všechny citrusové oleje za fototoxické.
Letní pomocníci
Řada esencí je naopak v létě nepostradatelná a pomohou vám zvládnout horko, únavu i stres. Mezi ně patří třeba levandule, která má hojivé schopnosti a používá se na všechny typy popálenin. Máta zase skvěle ochlazuje a pomáhá při žaludečních potížích. Eukalyptus vás také příjemně ochladí a osvěží a pomáhá i při ucpaném nosu. Heřmánek vyniká zklidňujícími a léčivými schopnostmi a podobně skvěle působí i geranium, které udělá radost zejména citlivé a suché pleti. S esenciálními oleji tedy opatrně a vždy se předem informujte, zda je ten který olej vhodný na léto.