Jak pracovat s rodinným rozpočtem? Jak rozeznat dobrý dluh od špatného? Existují dva extrémy. Jedna strana prosazuje „všechno vždy na dluh“, druhá zase „dluh nikdy a na nic“. Jak to tak bývá, správné leží někde uprostřed – důležité je udržet balanc. Jak poznat vyváženost a umět své finance spravovat? A kdy si můžete dovolit financovat něco na dluh?
Kalkulujte měsíční přebytek
Udělejte si detailní přehled svých měsíčních příjmů a výdajů a jejich očekávaného růstu do budoucna. To se týká jen výdajů, příjmy do toho nezahrnujte.
Pohotovostní rezervu musí mít vypracovanou každý zodpovědný člověk. Jedná se o částku „měsíční výdaj x počet měsíců než si najdu stejně placenou práci“. Dluh si bere člověk, který má peníze. Takže pokud na své výdaje nemáte, dluh si rozhodně neberte. Zkuste snížit výdaje nebo navýšit přijmy.
Co je vhodné financovat na dluh
Pokud zvažujete nad dluhem, tak jen v rámci důležitých životních situací, které jsou většího rozsahu. Nejčastěji se jedná o investice do nemovitosti nebo pořízení vozu, kdy si za dluh pořizujete čas a zvyšujete spokojenost.
Co naopak rozhodně nefinancovat na dluh
Na všechno, na co si za krátkou dobu jste schopni našetřit, si dluh neberte. Pokud nemáte na dovolenou nebo na nákup nového nábytku, drahých dárků a technologií, prostě si je nepořizujte. Vydržte ještě jedno léto doma, dívejte se na televizi ve starém obýváku a obejděte se bez drahého telefonu. Tyto věci se na dluh financovat nevyplatí. Prostě tomu dejte čas a zkuste různými způsoby zvýšit své příjmy, aby jste si tento nadstandart mohli dovolit.
Ve zkratce řečeno – nejlepší je dluh nemít, jelikož ho nakonec musíte nějak a z něčeho splatit a to i s úroky. Naučte se správně hospodařit s vaším rozpočtem a zkuste nejprve snížit své výdaje v jiných oblastech, abyste mohli našetřit na ty ostatní.