Berete si s sebou knížku na dovolenou? A jaký je váš oblíbený autor? Nejpůjčovanějším českým autorem ve veřejných knihovnách byl loni autor historických románů Vlastimil Vondruška. Půjčilo se přes 40 000 výtisků jeho děl.
Nejžádanějším titulem se naopak staly Okamžiky štěstí od Patrika Hartla, ty byly půjčeny 2131krát. Neméně žádané byly také dvě spisovatelky – Radka Třeštíková a Alena Mornštajnová. Celkově si lidé vypůjčili ve veřejných knihovnách přes 53 milionů výpůjček. Zdá se tedy, že zájem o četbu – a zvláště o četbu klasických papírových knih – stále neopadá. Je ale vidět jasný trend, že lidé si raději půjčují moderní díla, která byla vydána v horizontu posledních deseti let, než starší klasické tituly.
Chybí peníze
Problém však představuje obnova knižního fondu. Řada knihoven si stěžuje, že jim na nákup knih chybí peníze, a čtenářům tedy nemohou poskytovat aktuální nabídku titulů. Návštěvníci knihovny prý stále častěji také jeví zájem o zahraniční literaturu (často i v originálním znění či v překladu do angličtiny), ale v tomto je většina knihoven dost pozadu. Česká republika dává na financování knihoven na obyvatele ročně 15 eur, v přepočtu 384 korun. Dánové poskytují 65 eur ročně, naopak Portugalsko pouze šest eur.
Několik let žebříčku nejpůjčovanějších knih vévodil titul Kateřiny Tučkové, Žítkovské bohyně, které loni skončily až na devátém místě. V první desítce se nicméně stále drží i česká stálice od Eduarda Petišky Staré řecké báje a pověsti. Co se týče zahraničních autorů, tam již nějakou dobu nemá konkurenci J.K. Rowlingová se svou ságou o čarodějnickém učni Harry Potterovi.
Celkově lze tedy shrnout, že mezi nejpopulárnější české autory (alespoň podle návštěvníků knihoven) patří Patrik Hartl, autor detektivek Jan Bauer, autorka historických románů Hana Parkánová-Whitton, Vlastimil Vondruška, Radka Třeštíková a Alena Mornštajnová. Četli jste nějaká jejich díla?